Virüslerden korunma yolları

Virüslerden korunma yolları
İnternet dolandırıcılarının kurbanı olmamak için;
 
1. Eğer tanımadığınız veya arkadaş listenizdeki biri sizden telefon numaranızı isterse muhtemelen telefonunuz üzerinden (Genellikle faturalı hatlar) online ödeme yaparak ürün veya hizmet alıp paraya dönüştürecektir. Bunu yapabilmesi için ikinci aşama olan SMS onayına ihtiyacı olacaktır. Gelen SMS mesajınızdaki onay kodunu karşı tarafa verirseniz mutfağa gidip bir bardak soğuksu içiniz. :)
 
2. Eğer tanımadığınız veya arkadaş listenizdeki kişi sizden kredi kartı bilgilerinizi isterse veya sizden bir hesaba para aktarmanızı isterse kesinlikle bu işlemi sizde veya bir arkadaşınızda kayıtlı telefon numarasını alarak iletişime geçmeden ve gerekeli görmediğiniz müddetçe yapamayınız. Kredi kartı bilgilerinizi kesinlikle internet üzerinden göndermeyiniz. Gönderirseniz muhtemelen yapmanız gereken yine mutfağa gidip bir bardakta yetmez iki bardak soğuk su içmek olacak :)
 
3. Eğer tanımadığınız veya arkadaş listenizdeki biri sizi bir like tıklamaya yönlendiriyorsa linklere özellikle dikkat ediniz. Bu kısım sizi aldatmaya yönelik hazırlanmış sayfalara veya sisteminize virüs enjekte etmek için hazırlanmış scriptlere yönlendirebilir. Mümkün mertebe likler konusunda bir fikriniz yoksa bu linklere tıklamayınız. 
 
4. Karşınızdaki kişi yukarıdaki işlemleri yapıyorsa veya içinize bir şüphe düştüyse karşınızdaki kişinin yazdıklarına dikkat ediniz. örneğin karşınızdaki size sürekli slm :) şekilde bir kalıpla ilk cümlesiyle başlıyorsa konuşmanın en başına bakınız. Muhtemelen farklı ve genellikle imla kurallarına uygun bir şekilde yazıyor demektir (Eğer imla kurallarına takıntılı değilse). 
 
Unutmayınız şifrelerimizin çalınması veya bu tip tuzaklara düşüyor omamız sadece bizim bir anlık zayıflıklarımızdan faydalanan uyanıkların olmasıdır. Siz uyanık durursanız kimse sizi bu tuzaklara düşürmez... 
barisdemir / 29 TEMMUZ 2015 / 2669 Kez Okundu
Henüz Yorum Yazılmamış...
yorum yazabilmek için üye Girişi yapmalısınız. Eğer üye değilseniz 1 dk dan az sürede ücretsiz Üye Olabilirsiniz